Narudžba

Projekt Uredimo zdenac je nadahnut inicijativom mještana/ki Gornjeg Stenjevca  za obnovu javnih zdenaca u naselju koji su danas zapušteni i od kojih mnogi nisu u funkciji. Projekt se realizira u okviru nacionalne suradničke platforme Novi naručitelji HR, a nastavlja se na višegodišnji program Laboratorij Gajnice kojeg Otvoreni likovni pogon od 2020. godine vodi u četvrti Podsused-Vrapče. Uredimo zdenac je prvi projekt kojeg organizacija provodi prema međunarodno afirmiranom modelu umjetničke produkcije u kojem se građani pojavljuju kao naručitelji umjetničkih radova za javni prostor, sukladno Protokolu kojeg je 1990. napisao belgijski umjetnik François Hers. Prema tom modelu grupa građana tj.‘naručitelja‘ obraća se ‘medijatoru/ici’ (kustosu/ici, producentu u kulturi), uz čiju pomoć formulira narudžbu te koji/a im potom predlaže umjetnika/cu za realizaciju. Kroz razgovore naručitelja/ica i umjetnika/ce razvija se umjetničko rješenje za koje se potom zajedničkim snagama traže sredstva. Model je do danas, osim u Francuskoj gdje se kao oblik kulturne demokracije uspješno i kontinuirano primjenjuje 30 godina, primijenjen u nizu drugih zemalja, ponajviše u zapadnim zemljama EU, s preko petsto na taj način realiziranih umjetničkih djela. U međunarodnoj se komunikaciji za model uvriježio engleski prijevod New Patrons, dok se u francuskom izvorniku model naziva Nouveaux Commanditaires.

U projektu Uredimo zdenac grupa građana/ki naručitelja formirana je na tribini u mjesnom odboru, na koju su pozvani svi mještani i mještanke Gornjeg Stenjevca:

Prije tribine je medijatorica Maša Štrbac posjetila Arhitektonski fakultet u Zagrebu i upoznala se sa studenticama arhitekture, polaznicama kolegija Participativno oblikovanje prostora kojeg vode profesori Kristina Careva i Rene Lisac. Kolegij se izvodi u formi terenske radionice koja studente upoznaje s različitim participativnim metodama u osmišljavanju prostora, u kojima se pri izradi idejnog rješenja uzimaju u obzir mišljenja javnosti prikupljena putem intervjua, anketa, okruglih stolova, fokus grupa, etnografskog istraživanja i sl. Kristina Careva i Rene Lisac u takvom su obliku rada stekli iskustvo kroz brojne projekte u okviru Akupunkture grada, niza participativno osmišljenih malih i učinkovitih intervencija urbane transformacije u svrhu poboljšanja kvalitete gradskog života koje provode od 2009. godine. Na fakultetu su studentice ukratko upoznate s modelom Novih naručitelja prema kojem je njihov zadatak na tribini porazgovarati s mještanima o njihovim željama i potrebama te prema tome, u okviru kolegija na fakultetu, osmisliti i u formi skica napraviti prijedloge za uređenje jednog ili dva zdenca u naselju.

Tribinu smo organizirali 21. listopada u Mjesnom odboru Gornji Stenjevec. Na raspravu su stavljeni svi javni zdenci u naselju o kojima je Mjesni odbor prikupio podatke povodom inicijative za njihovu obnovu, a dodan je još jedan o kojem je neposredno uoči tribine obavijestila jedna mještanka.

Većinom glasova prisutnih mještana dva su zdenca odabrana kao prijedlog za uređenje: zdenac ’pod klenom’ (kod kućnog broja Dubravica 39) i zdenac tj izvor kod Mjesnog odbora, kod kućnog broja Dubravica 109a. Obnova i uređenje ta dva zdenca je od prioritetnog značaja za zajednicu, zaključili su. Studentice arhitekture će prema iskazanim željama i potrebama u sljedeća dva tjedna raditi na idejnim rješenjima za njihovo uređenje i u formi skica ih predstaviti u subotu, 4. studenog u 16 sati, u mjesnom odboru. Hvala svima na doprinosu u raspravi, profesorima Arhitektonskog fakulteta Kristini Careva i Rene Liscu, njihovim studenticama te iznad svega mještanima i mještankama koji su kao naručitelji promislili o interesima i potrebama svoje zajednice. U prilogu je narudžba mještana te mještani sa studenticama arhitekture i njihovim profesorima. Vidimo se 4. studenog!

Narudžba mještana glasi:

Nositelj projekta Uredimo zdenac: Otvoreni likovni pogon, Zagreb

Partneri: Arhitektonski fakultet u Zagrebu i Mjesni odbor Gornji Stenjevec

Naručitelji u projektu: grupa mještana Gornjeg Stenjevca: Deana Knežević, Darko Križanić, Alen Ozimec, Lora Rajić i Katarina Škorjanec

Autorice idejnih rješenja, studentice arhitekture Gorana Gregl, Magdalena Kacan, Iva Orešković, Frida Samardžić, Antonia Vuković

Mentori studenticama: Kristina Careva i Rene Lisac, Arhitektonski fakultet u Zagrebu

Medijatorica: Maša Štrbac, Otvoreni likovni pogon

*Naslovna fotografija: mještani-naručitelji sa studenticama arhitekture i njihovim profesorima

Objavio Otvoreni likovni pogon

Otvoreni likovni pogon je neprofitna umjetnička organizacija koja djeluje na području društveno angažirane umjetnosti i demokratizacije kulture, s težištem na umjetnosti u zajednici, umjetnosti u javnom prostoru te participativnoj umjetnosti.

Design a site like this with WordPress.com
Započnite